Μηχανοκίνητη πορεία στους δρόμους της πόλης της Ηγουμενίτσας και συμβολικό αποκλεισμό του δρόμου πρόσβασης στο λιμένα εξωτερικού της Ηγουμενίτσας πραγματοποιούν οι αγρότες της Θεσπρωτίας. Οι αγρότες παραβίασαν το μπλόκο της αστυνομίας και εισέρχονται στην Εγνατία οδό.
Με δεκάδες αγροτικά μηχανήματα, φορτηγά και αγροτικά οχήματα, οι αγρότες συγκεντρώθηκαν από τις 11:00 το πρωί και διασχίζοντας ολόκληρη την πόλη σε μία πορεία που διήρκησε περίπου μία ώρα, κατέληξαν στο λιμάνι, παρατάσσοντας τα οχήματά τους στο δρόμο.
Κτηνοτρόφοι, μελισσοκόμοι και παραγωγοί του νομού Θεσπρωτίας, ζητούν μέτρα για τη μείωση του κόστους παραγωγής, του ενεργειακού κόστους, αφορολόγητο αγροτικό πετρέλαιο, κατώτατες εγγυημένες τιμές, αποζημιώσεις από φυσικές ή άλλες καταστροφές και άλλα κλαδικά αιτήματα.
Στην κινητοποίηση των αγροτών στη Θεσπρωτία, βρίσκεται κλιμάκιο του εργατικού κέντρου Θεσπρωτίας, ο δήμαρχος Βασίλης Τσίγκος, αντιπροσωπεία του δήμου Φιλιατών, και αντιπροσωπείες κομμάτων (ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ).
Στην ΕΡΤ μίλησε ο κ. Παπαδόπουλος Γιάννης Πρόεδρος Συντονιστικού και κτηνοτρόφων
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος