Η δημοτική επιτροπή του δήμου Ιωαννιτών ψήφισε προτάσεις που αφορούν σε μειώσεις διδάκτρων, αλλαγές στα ΚΑΠΗ και διατήρηση των ελαφρύνσεων σε τροφεία.
Αναφορικά με τα δίδακτρα εκπαιδευτικών τμημάτων, προτείνονται μειώσεις για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Συγκεκριμένα, διατηρούνται απαλλαγές που είχαν εφαρμοστεί ήδη για το τρέχον διδακτικό έτος από την προηγούμενη κοινωφελή επιχείρηση, ενώ για νέες εγγραφές προτείνονται απαλλαγές και μειώσεις στα δίδακτρα για μαθητές με αναπηρία, άπορους, πολύτεκνους και τρίτεκνους.
Σχετικά με τα παιδικά σταθμούς, διατηρούνται οι εκπτώσεις και απαλλαγές στα τρόφιμα όπως είχαν προσδιοριστεί από το Δ.Σ. του προηγούμενου Νομικού Προσώπου.
Τέλος, αποφασίστηκε η κατάργηση των κουπονιών για την προμήθεια ροφημάτων στα μέλη των ΚΑΠΗ, με την εισφορά των μελών να διαμορφώνεται στα 15 ευρώ σε ετήσια βάση. Αυτή η απόφαση θεωρείται ως κίνητρο για τη συμμετοχή των μελών σε κοινωνικές δραστηριότητες και ως οικονομική ενίσχυση για τα νοικοκυριά.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος