Τα Γιάννενα υποδέχτηκαν με θέρμη και με μια λαμπρή τελετή την Ολυμπιακή Φλόγα, στο πλαίσιο της Λαμπαδηδρομίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «PARIS 2O24».
Η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία ξεκίνησε με την άφιξη της Ολυμπιακής Φλόγας στη Λεωφόρο Δωδώνης και κατέληξε στην πλατεία Μαβίλη, όπου και πραγματοποιήθηκε η τελετή υποδοχής.
Τη φλόγα μετέφεραν εκ μέρους του δήμου Ιωαννιτών οι λαμπαδηδρόμοι Παντελής Κίτσιος, Παναγιώτα Μανοπούλου, Χρήστος Τσιούρης και Δημήτρης Χρόνης, ενώ το βωμό άναψε ο Νέστορας Κολιός.
Στη συνέχεια με τη Φλόγα αναμμένη και φόντο τη λίμνη Παμβώτιδα, ακολούθησαν οι ομιλίες εκ μέρους της Δημοτικής Αρχής, της Ολυμπιακής Επιτροπής της Γαλλικής Δημοκρατίας, και της Περιφέρειας Ηπείρου καθώς και χορευτικά δρώμενα.
Η Ολυμπιακή Φλόγα διανυκτέρευσε στα Γιάννενα και σήμερα, μετά την υποδοχή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, συνεχίζει το ταξίδι της με επόμενο προορισμό την πόλη της Ηγουμενίτσας.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος