Χανιά: Με ρεκόρ συμμετοχών ολοκληρώθηκε ο 8ος Μαραθώνιος Κρήτης

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 8ος Μαραθώνιος Κρήτης που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Ειρηναίου Γαλανάκη. Ενα μαγικό ταξίδι, στο κέντρο του Δήμου Χανίων αλλά και στην ενδοχώρα του Νομού Χανίων.

Ο Αγώνας Δρόμου των 10 χλμ. ήταν αφιερωμένος στον Σμηναγό Κώστα Ηλιάκη, ο οποίος έδωσε τη ζωή του προασπίζοντας τον ελληνικό εναέριο χώρο.

Για τον 8ο Μαραθώνιο Κρήτης, ο Αγώνας Δρόμου των 5 χλμ. είναι αφιερωμένος στον μουσικοσυνθέτη  Μίκη Θεοδωράκη.

Ο Ελβετός Γουορτμπέργκ Τζερόνιμο ήταν ο μεγάλος νικητής του 8ου Μαραθωνίου Κρήτης. Δεύτερος ήταν ο 38χρονος Γιώργος Κουτρούλης, ο οποίος εκπροσωπούσε την 1η Μοίρα Αλεξιπτωτιστών στο Μάλεμε.

Δεύτερος ήταν ο Χανιώτης Γιώργος Κουτρούλης ο οποίος κάλυψε τα 42 χλμ της διαδρομής σε χρόνο 2:47:46.610.  Μάλιστα ο χρόνος που έκανε σήμερα ο Χανιώτης δρομέας μεγάλων αποστάσεων που αγωνίζεται με την ομάδα “1η ΜΑΛ”, αποτελεί την καλύτερη επίδοση Χανιώτη αθλητή όλων των εποχών σε μαραθώνιο. Ο χρόνος που έφερε σήμερα είναι ο κορυφαίος που έχει κάνει δρομέας από τα Χανιά στην ιστορία.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιάννης Ανδρέου από την Ομάδα Δρομέων Υγείας Κισσάμου.

Χθές Δήμαρχοι, διοργανωτές και δρομείς μετέφεραν τον κότινο από την αρχαία ελιά των Βουβών και με λαμπαδηδρομία κατευθύνθηκαν στο Εθνικό Στάδιο Χανίων σηματοδοτώντας την έναρξη του φετινού Μαραθωνίου Κρήτης.