Θύμα έκπληξης έπεσε η Γιουνάιτεντ, η Σεβίλη γλύτωσε το κάζο με ανατροπή, περίπατος της Γιούβε

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League έκανε η Μπασακσεχίρ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης επικράτησε στο στάδιο «Φατίχ Τερίμ» με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που προερχόταν από δύο σερί νίκες.

Η Σεβίλη βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Κράσνονταρ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ για ένα ημίχρονο έπαιξε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Χεσούς Νάβας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ωστόσο κατάφερε να γλυτώσει το… κάζο και με επική ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2.

Η Γιουβέντους αντέδρασε μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Μπαρτσελόνα και με δύο γκολ από τους Μοράτα και Ντιμπάλα επικράτησε με 4-1 της Φερεντσβάρος στην Βουδαπέστη.

Τη δεύτερη σερί νίκη της και πρώτη εκτός έδρας, μετά το 3-1 της πρεμιέρας από την Λάτσιο, πέτυχε η Ντόρτμουντ επί της Μπριζ με 3-0.

Ένα ημίχρονο αρκούσε στην Τσέλσι να επιβεβαιώσει την ανοδική της πορεία και με το 3-0 επί της Ρεν στο Στάμφορντ Μπριτζ να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στους «16».

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 3Χ3 με τη δύσκολη νίκη της επί της Ντιναμό Κιέβου με 2-1 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Η φιναλίστ του προηγούμενου τελικού της διοργάνωσης, Παρί Σεν Ζερμέν, αν και προηγήθηκε στη Λειψία, δεν μπόρεσε να πάρει ούτε την ισοπαλία καθώς οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1.

Στην Αγία Πετρούπολη η Λάτσιο διατήρησε το αήττητο που έχει στον 6ο όμιλο με την ισοπαλία που απέσπασε από την γηπεδούχο Ζενίτ, η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό με το τελικό 1-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους ομίλους 5-8 του Champions League:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Τσέλσι – Ρεν 3-0 (10΄πεν,41΄πεν. Βέρνερ, 50΄ Εϊμπραχαμ)

Σεβίλη – Κράσνονταρ 3-2 (42΄ Ράκιτιτς, 69΄,72΄ Εν Νεσίρι – 17΄ Σουλεϊμάνοφ, 21΄πεν. Μπεργκ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3αγ.)

Τσέλσι            7

Σεβίλη            7

Ρεν               1

Κράσνονταρ        1

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης- Λάτσιο 1-1 (32΄ Ερόκιν – 82΄ Καϊσέδο)

Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-3 (14΄ Αζάρ, 18΄,32΄ Χάαλαντ)

Ντόρτμουντ        6

Λάτσιο            5

Μπριζ             4

Ζενίτ             1

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα – Ντιναμό Κιέβου 2-1 (5΄πεν. Μέσι, 65΄ Πικέ – 75΄ Τσιγκάνκοφ)

Φερεντσβάρος – Γιουβέντους 1-4 (90΄ Μπολί – 7΄,60΄ Μοράτα, 73΄,81′ Ντιμπάλα)

Μπαρτσελόνα       9

Γιουβέντους       6

Ντιναμό Κιέβου    1

Φερεντσβάρος      1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπασακσεχίρ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (13΄ Μπα, 40΄ Βίσκα – 43΄ Μαρσιάλ)

Λειψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (42΄ Ενκουνκού, 56΄πεν. Φόρσμπεργκ  – 6΄ Ντι Μαρία)