Πάλεψε έως το τέλος αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός με 85-82 από τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έδωσε «μάχη» μέχρις εσχάτων, ωστόσο ηττήθηκε με 85-82 από τη Μπαρτσελόνα ‒των πέντε βασικών απουσιών‒ στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, πληρώνοντας για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι την εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2’ με 10-2, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, είχε απάντηση στον «καυτό» Νίκολας Λαπροβίτολα ‒ο οποίος κατά την πρώτη περίοδο μέτρησε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο‒ και με ένα σερί 7-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ισοφάρισε σε 26-26.

Στην ανάπαυλα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους «πράσινους» να προηγούνται με 49-41, εγκλωβίζοντας σε υπερθετικό βαθμό τα επιθετικά ατού των «μπλαουγκράνα» χάρη στην αμυντική τους συνέπεια και βρίσκοντας λύσεις με κύριους εκφραστές τους «διψήφιους» Νεμάνια Νέντοβιτς (10 πόντοι με 1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα και 5/6 βολές) και Ιωάννη Παπαπέτρου (12 πόντοι με 3/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέκαμψε και με επιμέρους σκορ 25-12 πήρε το προβάδισμα (68-64). «Σύμμαχος» οι χρήσιμες βοήθειες του Ρόλαντς Σμιτς (8 πόντοι με 1/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα) και ο ‒εξαιρετικά εύστοχος απόψε‒ Λαπροβίτολα, με το «τριφύλλι» να αντιμετωπίζει ξανά προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς και στον εκτός έδρας αγώνα με την Ολίμπια Μιλάνο την προηγούμενη αγωνιστική.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε «θρίλερ» καθώς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μία ανάσα μακριά από την ισοφάριση χάρη στους διαδοχικούς πόντους του Νεμάνια Νέντοβιτς, όμως, οι βολές του Κούριτς 3.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη «σφράγισαν» τη νίκη των «μπλαουγκράνα».

Η Μπαρτσελόνα κατόρθωσε να «αποδράσει» δύσκολα με το «διπλό», επικρατώντας με 85-82, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 14-2 & παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής διάρκειας της εφετινής Ευρωλίγκας. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 4-12.

Διαιτητές: Ρίτζικ ‒ Ρότσα ‒ Χόρντοβ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρρυ 3, Μέικον 4 (1/8 σουτ), Παπαγιάννης 11, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης, Γουάιτ 9, Νέντοβιτς 18 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ‒Ρος 13.

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Έξουμ 4, Σανλι 5, Σμιτς 8, Οριόλα, Λαπροβίτολα 18, Κούριτς 9, Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 20 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καϊσέδο.