Έκανε την υπέρβαση η Σάκκαρη στο Ρολάν Γκαρός και συνεχίζει!

Εντυπωσιακή η Μαρία Σάκκαρη που συνεχίζει ακάθεκτη στο Ρολάν Γκαρός. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε ήδη την υπέρβαση καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, αφού κατάφερε να αποκλείσει στον δεύτερο γύρο την Ρωσίδα Καμίλα Ρακίμοβα με 2-0 σετ. Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο πρώτο σετ όπου ο αγώνας έφτασε στο τάι-μπρέικ ωστόσο εκεί βρήκε τα πατήματα της υποχρέωσε την Ρακίμοβα σε σωρεία λαθών και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη νίκη με 7-0 παίρνοντας το σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη και με καλύτερη ψυχολογία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1) για να κερδίσει με 6-2 μετά από 6 ματς-πόιντ!

Η Σάκκαρη που βρίσκεται στο Νο 24 στη παγκόσμια κατάταξη πέρασε στον τρίτο γύρο όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αγωνιστεί την Παρασκευή.

Η ΕΡΤ κοντά σε όλα τα μεγάλα γεγονότα θα μεταδόσει απευθείας την προσπάθεια της Σάκκαρη και του Τσιτσιπά καθώς και όλη τη διοργάνωση του Ρολάν Γκαρός από την ΕΡΤ Sports, και με live streaming από το ERTFLIX.