Στη Βέροια, καλλιτέχνες “ξαναζωντάνεψαν” τα κλειστά καταστήματα και τις παρατημένες βιτρίνες. Τοποθέτησαν έργα ντόπιων καλλιτεχνών στις βιτρίνες άδειων μαγαζιών σε κεντρικές οδούς της πόλης.
Ο κ. Χάρης Κουρουζίδης εικαστικός, στον οποίο ανήκει η ιδέα, είπε ότι δεν άντεχε να βλέπει αυτή την αποκαρδιωτική εικόνα, στον πιο κεντρικό εμπορικό δρόμο της πόλης που άλλοτε έσφυζε από ζωή, και έκανε αυτή την πρόταση για να προβληματιστεί ο κόσμος και να ανασύρει μνήμες.
Σύμφωνα με την κα Κατερίνα Γρηγοριάδου, Γενική Διευθύντρια Δημοτικής Επιχείρησης Πολιτισμού Βέροιας, κάθε κλειστό μαγαζί κρύβει στη βιτρίνα του ένα μήνυμα από την ιστορία της πόλης, αφού κάθε καλλιτέχνης προσέγγισε με τη δική του ματιά το θέμα που ήταν η καθημερινότητα στην οδό Κεντρικής, δείχνοντας σε κάθε περίπτωση την εξέλιξη και την πορεία της Βέροιας.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος