Για ακόμα μια χρονιά, η Διεύθυνση Πολιτισμού και Τουρισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης διοργανώνει την «Ανοιχτή Θεατρική Σκηνή της Πόλης» στο Δημοτικό Θέατρο Άνετον και σε άλλους εσωτερικούς και εξωτερικούς δημόσιους χώρους της Θεσσαλονίκης.
Η φετινή διοργάνωση, με διάρκεια από 3 Απριλίου έως 2 Ιουνίου 2024, έχει σταθερό προσανατολισμό στην προβολή και ενίσχυση των νέων, επαγγελματικού χαρακτήρα, θεατρικών ομάδων της πόλης.
22 συνολικά παραστάσεις και δράσεις, – 9 παραστάσεις στο κύριο πρόγραμμα, 7 παραστάσεις στην κατηγορία των Νέων Φωνών (νέοι απόφοιτοι -τελειόφοιτοι από σχολές που κάνουν τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα), 6 παράλληλες εκδηλώσεις (φόρουμ καλλιτεχνών, performances, άλλες παραστάσεις, εργαστήρια) – συνθέτουν το φετινό πρόγραμμα.
Δείτε όλο το πρόγραμμα εδώ: https://e-thessalonikiculture.gr/
Motivo Theatre Group
ΓΚΡΙΚ ΣΑΜΕΡ (ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ)
17 & 18 Απριλίου, Θέατρο Άνετον
Σκηνοθεσία: Λυδία Ανεστοπούλου
Επί σκηνής: Ιφιγένεια Δατσιάδου, Εμμανουήλ Δραμηλαράκης, Μαρίνα Καζόλη, Μαριάνθη Ξυνταριανού-Τσιροπινά
Τέσσερις νέοι που επανεπισκέπτονται τα καλοκαίρια της ζωής τους, αναβιώνουν την ιστορία και την εξέλιξη του ελληνικού καλοκαιριού από το ένδοξο 2004 μέχρι σήμερα.
Ars Moriendi
1984 του George Orwell
20 & 21 Απριλίου, Θέατρο Άνετον
Σκηνοθεσία: Θάνος Νίκας
Μετά από το HUM@NITARIUM και τη διερεύνηση των εννοιών της ηθικής και της τιμωρίας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η ομάδα θεάτρου Ars Moriendi καταπιάνεται με ένα από τα σημαντικότερα λογοτεχνικά έργα του εικοστού αιώνα, το προφητικό «1984» του George Orwell.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος