Αυξημένα επίπεδα όζοντος αλλά και αιωρούμενων μικροσωματιδίων PM10 καταγράφονται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Οι τιμές πλησιάζουν τα όρια ενημέρωσης του κοινού που είναι στα 180 μg/m3 στο όζον και στα 50μg/m3 όσον αφορά τα μικροσωματίδια.
Τα συµπτώµατα από την έκθεση σε υψηλά επίπεδα όζοντος περιλαµβάνουν πόνο στο στήθος, βήχα, άσθµα, πνευµονική και ρινική συµφόρηση, ερεθισµό στα µάτια και τη µύτη.
Τα παιδιά είναι η πιο ευαίσθητη οµάδα του πληθυσµού στην έκθεση στα μικροσωματίδια PM10. Πρόσφατες µελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά σε σχέση µε τους ενήλικες εισπνέουν βαθύτερα στους πνεύµονες τους αιωρούµενα σωµατίδια.
Ο καθηγητής Φυσικής της Ατμόσφαιρας και του Περιβάλλοντος του ΑΠΘ Αλκιβιάδης Μπάης δήλωσε στην ΕΡΤ3 ότι οι αυξημένες τιμές όζοντος είναι αναμενόμενες σε τέτοιες συνθήκες καύσωνα και ότι οι επιπτώσεις στην υγεία από έκθεση σε αυξημένα επίπεδα όζοντος είναι μακροπρόθεσμες.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος