Τέσσερα μετάλλια για τους Έλληνες αθλητές της Πάλης

Τέσσερα μετάλλια ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων αθλητών της Πάλης που συμμετείχαν σε δύο διεθνείς διοργανώσεις.

Στην Πολωνία η Ελλάδα κατέκτησε την δεύτερη θέση και ταυτόχρονα πανηγύρισε και τρία μετάλλια στην ελευθέρα Πάλη. Στην κατηγορία των 70κ. ο Κωνσταντίνος Γκότσης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Γκάτζιεφ (Πολωνία) και γνώρισε την ήττα με 11-7. Ο Γιάννης Αρζουμανίδης (125κ.) έφερε στην Ελλάδα το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό κάμφθηκε με 9-5 από τον Μπάραν (Πολωνία). Στην κατηγορία των 57κ. ο Καλανίδης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στον μικρό τελικό νίκησε με 13-6 τον Γκροζίνσκι (Πολωνία). Τέλος, στη Σερβία ο Δημήτρης Τσεκερίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ελληνορωμαϊκή Πάλη στην κατηγορία των 85κ. Στον μικρό τελικό ο διεθνής αθλητής επιβλήθηκε με 8-0 του Γκουριελασβίλι (Ισραήλ).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ