Στο Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών εγκαινιάστηκε η ομαδική εικαστική έκθεση – αφιέρωμα στον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, «Εγεννήθην εν Σκιάθω». Τα εγκαίνια έκανε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
“Η εικαστική έκφραση συναντιέται εδώ με το υλικό της παπαδιαμαντικής δραματουργίας με τρόπο εξαιρετικά ευρηματικό. Οι καλλιτέχνες, εκκινώντας από το πολύκλωνο συναξάρι των ιστορήσεων του συγγραφέα, ενεργοποιούν εκ νέου το μύχιο θάλπος της πεζογραφίας του και μεταφράζουν σε εικαστική γλώσσα την άφατη γλυκύτητα, αλλά και την αναπόδραστη οδύνη του παπαδιαμαντικού κόσμου. Κι έτσι τον εγκαθιστούν πάλι ανάμεσά μας, αναδημιουργώντας με τα υλικά της τέχνης τους έναν τόπο κατάνυξης” τόνισε η κα Σακελλαροπούλου.
Η έκθεση είναι ένα εικαστικό αφήγημα για τον κορυφαίο των ελληνικών γραμμάτων, Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, σε συνδιοργάνωση του Δήμου Σκιάθου, με τη συμμετοχή 75 διακεκριμένων εικαστικών από τη Σκιάθο και την υπόλοιπη Ελλάδα.
Επιμέλεια: Κάτια Αντωνιάδου
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος