Την πραγματοποίηση παραστάσεων διαμαρτυρίας, έξω από το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας και το Υπουργείο Οικονομικών, στις 15 και 22 Ιουλίου, ανακοίνωσαν τα σωματεία εργαζομένων στη ΛΑΡΚΟ.
Όπως αναφέρουν μεταξύ άλλων: «Δεν θα αφήσουμε να χαθεί ούτε μία θέση εργασίας, να μαραζωθεί ο τόπος μας. Διεκδικούμε να είμαστε στην εργασία μας, να μη σταματήσει η λειτουργία της ΛΑΡΚΟ και να μην βγούμε από αυτή, ούτε για ένα λεπτό της ώρας, μέχρι την στιγμή που θα έρθει η ώρα να συνταξιοδοτηθούμε με τα δικαιώματα που έχουμε κατακτήσει με το αίμα μας, τον ιδρώτα μας και μεγάλους διαχρονικούς αγώνες».
Την κοινή ανακοίνωση συνυπογράφουν: Σωματείο Εργαζομένων ΛΑΡΚΟ ΛΑΡΥΜΝΑ (ΣΕΛ), Ένωση Εργαζομένων Εταιρίας «ΛΑΡΚΟ» Α.Ε. Μεταλλεία Εύβοιας, Σωματείο Εργαζομένων Μεταλλωρύχων ΛΑΡΚΟ ο «ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ», Σωματείο Εργαζομένων ΛΑΡΚΟ Καστοριάς & Σερβίων, Συνδικαλιστικό Σωματείο Εργαζομένων ΛΑΡΚΟ Α.Ε. (Αθήνα).
Σχετική είδηση: ΛΑΡΚΟ: Συνάντηση εργαζομένων με βουλευτές και κινητοποίηση στις 25 Μαΐου
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος