Θριάμβευσε στο Μεξικό ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Επικράτησε με 2-0 σετ του Άλεξ Ντε Μινόρ

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο μέσα στο 2023, επικρατώντας με 2-0 σετ του Άλεξ Ντε Μινόρ στον τελικό του Mifel Tennis Open που διεξάγεται στο Λος Κάμπος.

Μόλις στο τέταρτο γκέιμ του πρώτου σετ κατάφερε να κάνει το πρώτο μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1. Ο αντίπαλός του απάντησε, μείωσε σε 3-2 ωστόσο στο όγδοο ο «Στεφ» έκανε νέο μπρέικ, πήρε τα ηνία του σετ και κατάφερε να το «κλείσει» με 6-3. Έχοντας τη… φόρα από το άνοιγμα του σκορ, ο Τσιτσιπάς μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και είπε «καλημέρα» με νέο… σπάσιμο στο σέρβις του Ντε Μινόρ. Στη συνέχεια απλώς προφύλαξε το δικό του, φτάνοντας στο 6-4 που του έδωσε τη νίκη.