Τρίτη θέση στο Nations League για την Ιταλία, 2–1 το Βέλγιο (highlights)

Το Βέλγιο τις εντυπώσεις και τις ευκαιρίες, η Ιταλία τη νίκη γοήτρου στον μικρό τελικό. Το σύνολο του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε δύσκολα των «κόκκινων διαβόλων» με 2–1, χάρη στα τέρματα των Μπαρέλα (46′) και Μπεράρντι (65′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι).

Για την ομάδα του Μαρτίνες, μείωσε στο 86′ ο Ντε Κέτελαρ ύστερα από άριστα δομημένη αντεπίθεση και όμορφη ασίστ του Ντε Μπρόινε.

Τρία δοκάρια είχαν οι Βέλγοι με τους Σαλεμέικερς, Μπατσουαγί και Καράσκο, παίζοντας χωρίς τους Λουκάκου και Εντέν Αζάρ.

Οι γηπεδούχοι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 3ο λεπτό προσέγγισαν για πρώτη φορά την περιοχή του Βελγίου, όμως το πλασέ του Κιέζα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Κουρτουά.

Στο 7’ ο Μπατσουαγί «απάντησε» στις ευκαιρίες, όμως και η δική του προσπάθεια μέσα από την ιταλική περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο 18’ το μακρινό σουτ του Μπεράρντι βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουρτουά.

Στο 25’ οι Βέλγοι έφτασαν μία ανάσα από το 1–0, όταν από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Μπατσουαγί από τα δεξιά, ο Σαλεμέικερς πλάσαρε με τη μία, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει.

Το ημίχρονο έκλεισε με την τεράστια ευκαιρία του Κιέζα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της βελγικής άμυνας και πλάσαρε στη γωνία, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε με το πόδι σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε εντυπωσιακά για τους «ατζούρι». Πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νικολό Μπαρέλα με εντυπωσιακή «εκτέλεση» από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1–0 για την Ιταλία.

Το Βέλγιο είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπατσουαγί, ο οποίος «πάτησε» στην περιοχή και από πλάγια δεξιά εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε πλάγια.

Όσο το Βέλγιο… σημάδευε δοκάρια, η Ιταλία «απαντούσε» με γκολ. Τρία λεπτά μετά το δοκάρι του Μπατσουαγί (63’), ο Κιέζα έκανε ατομική ενέργεια και ο Καστάνιε τον ανέτρεψε καθαρά εντός περιοχής (έγινε σχετικός έλεγχος κι από το VAR).

Ο Ντομένικο Μπεράρντι ανέλαβε την εκτέλεση στο 65ο λεπτό και δεν λάθεψε –παρότι ο Κουρτουά ακούμπησε την μπάλα– κάνοντας το 2–0.

Στο 69’ ο Ντοναρούμα είπε «όχι» στο πολύ καλό πλασέ του Αλντερβάιρελντ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 77’ είπε ξανά όχι στον Βέλγο αμυντικό, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην ιταλική άμυνα.

Η τρομερή «γκίνια» των Βέλγων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καράσκο να «σημαδεύει» στο 82’ για τρίτη φορά το δοκάρι (αριστερό κάθετο) του Ντοναρούμα, με την πίεση του Βελγίου να «ανταμείβεται» εντέλει στο 86’ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Κουρτουά και κατέληξε στην ασίστ του Ντε Μπρόινε στον Ντε Κέτελαρ που μείωσε σε 2–1.

Στα λεπτά που απέμειναν, η Ιταλία κράτησε το προβάδισμά της, κατακτώντας εν τέλει την 3η θέση στο Nations League.

Διαιτητής: Σρένταν Γιοβάνοβιτς (Σερβία)

Κίτρινες: Ντι Λορέντσο, Έμερσον – Βερτόνχεν, Βίτσελ, Αλντερβάιρελντ

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (70’ Κριστάντε), Λοκατέλι, Πελεγκρίνι (70’ Ζορζίνιο), Μπεράρντι (90’ Ινσίνιε), Ρασπαντόρι (66’ Κεν), Κιέζα (90’+1’ Μπερναρντέσκι).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνες): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνχεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (59’ Ντε Μπρόινε), Σαλεμέικερς (59’ Ντε Κέτελαρ), Βάνακεν, Μπατσουαγί, Καράσκο (87’ Τροσάρ).