Συντριβή του Άρη στο Μιλάνο με 95-54 από την Αρμάνι

Μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία του γνώρισε στο Μιλάνο ο Άρης από την Αρμάνι για την 2η αγωνιστική της φάσης των «32» του Eurocup. Η ομάδα του Γιώργου Πρίφτη παραδόθηκε άνευ όρων στους Ιταλούς που έδωσαν ρεσιτάλ άμυνας και έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και νίκησαν εύκολα με 95-54

Από την Αρμάνι, που πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και δεν κοίταξε… πίσω, μία… εξάδα τελείωσε τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Λαφαγιέτ 12, Τζεντίλε 13, Μάτσβαν 16, Τζένκινς 12, Μπάρατς 10, Σιμόν 11), ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Ουότερς με 12.

Ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον Άρη να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στο «Mediolanum Forum». Οι ασύνδετοι αμυντικά Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μέτρησαν 11/33 σουτ εντός πεδιάς μέχρι το ημίχρονο, 12 λάθη και μόλις 12 ριμπάουντ (έναντι 23 των Ιταλών), είδαν τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ρεκόρ παραγωγικότητας στη δεύτερη περίοδο (33-10), να εκτελούν άριστα τα αμυντικά τους καθήκοντα και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το εκκωφαντικό +30 (57-27). Με τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα η Αρμάνι δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου στον Άρη να κάνει όνειρα ανατροπής, φτάνοντας άνετα στο τελικό 95-54.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 57-27, 71-42, 95-54

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Τραβίτσκι (Πολωνία), Φαν Ντεν Μπρόεκ (Βέλγιο)

Αρμάνι Μιλάνο (Γιασμίν Ρέπεσα): ΜακΛιν 6, Λαφαγιέτ 12 (2), Τζεντίλε 13 (1), Αμάτο, Τσερέλα 7 (1), Μάτσβαν 16, Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 6 (1), Τζένκινς 12 (2), Μπάρατς 10, Σιμόν 11 (1).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 10 (1), Ουότερς 12 (1), Ζάρας, Χάγκινς 4, Κοέν 5, Μούρτος 4, Σίμτσακ 9, ΜακΝιλ 10 (2).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ