Προδόθηκε από τα λάθη της η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών, ήττα με 3–0 από το Βέλγιο (highlights)

Δεύτερο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα για το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ της Κρακοβίας.

Ύστερα από το πρώτο σετ, το οποίο η ομάδα του πρώην προπονητή της ανδρικής ομάδας του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ κατέκτησε εύκολα, η εθνική ομάδα αντέδρασε και έφθασε κοντά στην ισοφάριση. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετή η προσπάθεια των διεθνών & οι Βέλγοι με ένα ισχυρό μπλοκ στον τελευταίο πόντο του δεύτερου σετ διαμόρφωσαν το 2–0.

Με κυριότερο εκφραστή της επίθεσης τον Θανάση Πρωτοψάλτη, η Ελλάδα πάλεψε να μειώσει με σκοπό την ανατροπή, όμως δεν κατάφερε να περιορίσει την ποιότητα των Βέλγων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του, στην αυριανή αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου με αντίπαλο την πανίσχυρη & φυσικά, οικοδέσποινα Πολωνία (ΕΡΤ3, 21:30).

Τα σετ: 25–16, 25–22, 25–21.