Πρεμιέρα με το δεξί για Στέφανο και Μαρία στο μεικτό του τένις

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο μεικτό τένις οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη στους Ολυμπιακούς Αγώνες που επικράτησαν με 2-0 σετ των Καναδών Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ και Γκάμπι Νταμπρόφσκι. Tο πρώτο σετ οι Έλληνες το κέρδισαν με 6-3 σε 32 λεπτά, ενώ το δεύτερο σετ με 6-4 σε 35 λεπτά.

Επόμενος αντίπαλος για το ελληνικό ζευγάρι είναι οι Τζον Πιρς/Άσλεϊ Μπάρτι για μια θέση στα ημιτελικά. Οι Αυστραλοί, που είναι εξαιρετικοί στο διπλό, άφησαν εκτός τους Αργεντινούς Οράσιο Σεμπάγιος/Νάντια Ποντορόσκα με 6-1, 7-6(3).

Αν καταφέρουν να επικρατήσουν κόντρα στους Αυστραλούς, Τσιτσιπάς και Σάκκαρη θα έχουν δύο ευκαιρίες για να κατακτήσουν κάποιο μετάλλιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Μία σπουδαία διάκριση για το ελληνικό τένις.

Δείτε τον τελευταίο πόντο του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη με τον οποίο πήραν το σετ τη νίκη και την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του διπλού μικτού στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.