Κομβικής σημασίας νίκη για τη Γρανάδα, επικράτησε με 2-1 της Αλαβές

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία για την 16η αγωνιστική της La Liga, η Γρανάδα άντεξε στην πίεση της Αλαβές και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1, η οποία της δίνει βαθμολογική «ανάσα» εν όψει της δύσκολης συνέχειας που έχει στο πρωτάθλημα.

Γρανάδα που μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες μετρούσε δύο ήττες και μία ισοπαλία, κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πουέρτας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Αλαβές.

Οι φιλοξενούμενοι όμως άσκησαν μεγάλη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού και μάλιστα στο 81′ βρήκαν τη λύση μέσω ενός αυτογκόλ του Αμπράμ, ισοφαρίζοντας και βάζοντας παράλληλα «φωτιά» στο ματς.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη. Στο 86ο λεπτό του αγώνα, ο Αρίας, ο οποίος μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, σημείωσε το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Γρανάδα σε ένα απολαυστικό ματς που ολοκληρώθηκε με τον πιο ιδανικό τρόπο για τους γηπεδούχους.