Επιστροφή στις νίκες για τη Βραζιλία, δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε και η Αργεντινή

Με νίκες συνέχισαν για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022 τα φαβορί του ομίλου της Νότιας Αμερικής, ενώ παράλληλα υπήρξε πλούσιο θέαμα στη χθεσινή αγωνιστική δράση.

Η «Σελεσάο» επέστρεψε στις νίκες μετά τη «γκέλα» που είχε κάνει. Αυτή τη φορά, χθες επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 της Ουρουγουάης. Ο Νεϋμάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, ενώ ο Ραφίνια με δύο δικά του τέρματα (18′, 58′) έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του. Ο Λουίς Σουάρες μπορεί να μείωσε στο 77′, ωστόσο ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα έγραψε το τελικό 4-1 λίγα λεπτά αργότερα για το 11ο παιχνίδι της Βραζιλίας στον όμιλο.

Με νίκη συνέχισε και η Αργεντινή, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο Περού. Ο Μαρτίνες λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Περού και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην «αλμπισελέστε».

Εύκολο έργο είχε η Βολιβία απέναντι στην Παραγουάη, καθώς επικράτησε με 4-0, όπως ακριβώς άνετη νίκη με 3-0 πανηγύρισε και η Χιλή κόντρα στη Βενεζουέλα. Στο 0-0 έμειναν Κολομβία και Ισημερινός.