Έκανε «πάρτι» μέσα στο «Ντα Λουζ» η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας κατάφερε να επιβληθεί της Μπενφίκα μέσα στο «Ντα Λουζ», επικρατώντας με 3-1 και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας την Πόρτο με 35 βαθμούς.

Η «καρδιά» του πρωταθλητή «μίλησε» στο ντέρμπι, καθώς οι περσινοί πρωταθλητές Πορτογαλίας έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Μπενφίκα και την υποχρέωσαν σε σημαντική ήττα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα ο Πάμπλο Σαράμπια μετά την εξαιρετική ασίστ του Πέδρο Γκονσάλβες. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 38′ ο Γκονσάλβες είχε σουτ στο δοκάρι, χωρίς να καταφέρει να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, όπως είναι το δοκάρι του Νούνιες στο 60ο λεπτό, αλλά και η προσπάθεια του Ζοάο Μάριο που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα βρισκόμενος σε καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Η Σπόρτινγκ άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και λίγο αργότερα μάλιστα, στο 62′ ο Παουλίνιο έφυγε στο τετ-α-τετ κι από κοντά νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 2-0. Πριν καλά καλά όμως συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι τι είχε γίνει, στο 68′ ο Ματέους Νούνες σε άλλη μία αντεπίθεση των «λιονταριών», έκανε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην 8η σερί νίκη των περσινών πρωταθλητών Πορτογαλίας.

Η Μπενφίκα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 με το γκολ του Γκριμάλντο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και πλέον απέχει 4 βαθμούς από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.