Πήρε το ντέρμπι… κορυφής με ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη επί της σκληροτράχηλης Σεβίλλης με 2-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga.

Με καταπληκτικό γκολ του Βινίσιους στο 87ο λεπτό, οι Μαδριλένοι πήραν σπουδαία νίκη επί των Ανδαλουσιανών και εδραιώθηκαν ακόμη περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με γκολ του Ράφα Μιρ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καρίμ Μπενζεμά. Μάλιστα, αυτό το γκολ αποδείχθηκε ιστορικού χαρακτήρα για τον 33χρονο επιθετικό, καθώς έγινε ο πρώτος Γάλλος ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα γκολ (361) σε συλλογικό επίπεδο, ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί.

Αντίστοιχα, ο Βινίσιους, που έβαλε την υπογραφή του για την ολική ανατροπή της ομάδας του, έφτασε τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα σε μόλις 14 εμφανίσεις.

Πλέον, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στο +4 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Ρεάλ Σοσιεδάδ και συνεχίζει να απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής στη La Liga.