«Περίπατος» της Μάντσεστερ Σίτι με 4-1 επί της Μπράιτον

«Αέρας» η Μάντσεστερ Σίτι μετέτρεψε σε περίπατο το θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην αξιόμαχη Μπράιτον, επικρατώντας άνετα με 4-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League, και έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν για ακόμη ένα ματς κυριαρχική στο γήπεδο και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στους γηπεδούχους ν’ αντιδράσουν, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο μέρος, προηγούμενη με 3-0, με τον Φιλ Φόντεν να πετυχαίνει δύο γκολ. Στην επανάληψη οι «πολίτες» κατέβασαν ταχύτητα και έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 81ο λεπτό με πέναλτι του Αλιστερ και τον Μαχρέζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Στο μεταξύ, η Γουότφορντ πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στο «Γκούντισον Παρκ» με 5-2 επί της Εβερτον, με πρωταγωνιστή τον Τζόσουα Κινγκ, που πέτυχε χατ τρικ, ενώ η Λιντς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τη Γουλβς (1-1) και τέλος η Κρίσταλ Πάλας δεν μπόρεσε να νικήσει τη Νιούκαστλ (1-1).

Νωρίτερα, κανένα πρόβλημα δεν είχε η Τσέλσι για να διαλύσει την αντίσταση της Νόριτς με το εντυπωσιακό 7-0, με ηγέτη τον Μέισον Μάουντ, που πέτυχε χατ τρικ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε τη νίκη με τα γκολ των Μάουντ (8′, 85′ πεν., 90′ Μάουντ), Χάντσον-Οντόι (18′), Τζέιμς (42′), Τσίλγουελ (57′) και Ααρονς (62′ αυτ.) και θα παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την πλευρά της η Νόριτς, που είχε στη βασική ενδεκάδα τον Δημήτρη Γιαννούλη, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Γουίλιαμς, παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Να σημειωθεί πως η Νόριτς αγωνίστηκε από το 65ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκίμπσον, ενώ ο Χρήστος Τζόλης ήταν στον πάγκο.