Περίπατο έκανε η εθνική απέναντι στη Γεωργία 79-68

Ακόμα σκοράρει η εθνική ομάδα μπάσκετ απέναντι στη Γεωργία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε τη τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο Ευρωμπάσκετ κερδίζοντας την Γεωργία με 79-68  και οδηγεί την κούρσα του Γ’ ομίλου που γίνεται στο Ζάγκρεμπ. Πρώτος σκόρερ για την εθνική ο Καλάθης με 19 πόντους, ενώ από τους Γεωργιανούς ήταν ο Σενγκέλια με 20.

Το παιχνίδι με την Γεωργία ουσιαστικά διήρκησε… πέντε λεπτά. Στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί οι Γεωργιανοί που έβρισκαν ανοιχτή την ελληνική άμυνα και πετύχαιναν εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα το 5-2 της εθνικής γρήγορα να γίνει 5-8 και να αναγκάσει τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει τάιμ-άουτ. Μόλις ξανάρχισε το ματς ουσιαστικά τελείωσε, καθώς η εθνική έκλεισε την άμυνα της, τα τρίποντα και τα δίποντα έπεφταν βροχή στο καλάθι των Γεωργιανών και γρήγορα η εθνική απέκτησε διαφορά την οποία διαρκώς μεγάλωνε. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε με 14-8 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +10 (25-15).

Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καλάθη να εξελίσσεται σε killer από τα 6.75 καθώς με 4 τρίποντα και 16 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Ζήση (11π) εκτόξευσαν τη διαφορά στα ύψη. Οι παίχτες του Φώτη Κατσικάρη πάτησαν το γκάζι και η εθνική έκανε… περίπατο απέναντι στους Γεωργιανούς που αδυνατούσαν να ακολουθήσουν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εθνική να προηγείται με +28 (50-22) και με πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα ( 9/12 75%) σχεδόν όσα είχε πετύχει η γαλανόλευκη στα δύο πρώτα ματς με Σκόπια με Κροατία.

Το καλάθι που έμοιαζε με… βαρέλι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έγινε… δαχτυλήθρα για την εθνική στη τρίτη περίοδο που πέτυχε όλους και όλους έντεκα πόντους. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, η μπάλα έμπαινε με πολύ δυσκολία στο καλάθι των Γεωργιανών που ξεκίνησαν την δική τους αντεπίθεση και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (61-48) στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εθνική ξανάβαλε το πόδι στο γκάζι, με το τρίποντο του Καϊμακόγλου (64-50) και έκτοτε διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας ως το φινάλε, με τον Κουφό να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα με 9 πόντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Η εθνική πήρε εύκολα τη νίκη με 79-68 και την Τετάρτη (9/9 16:00) θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία με στόχο να κλειδώσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages