«Πάρτι» της Νάπολι επί της Λάτσιο με την… αύρα του Μαραντόνα

Η Νάπολι έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Λάτσιο και επικράτησε με 4-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie Α.

Οι «παρτενοπέι» παρουσίασαν το άγαλμα προς τιμήν του Ντιέγκο Μαραντόνα και οι ποδοσφαιριστές της ομάδας αποφάσισαν να σταθούν στο ύψος της περιστάσεως, θέτοντας από νωρίς τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ζιελίνσκι και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μέρτενς. Ο Βέλγος ποδοσφαιριστής χρίστηκε ξανά σκόρερ λίγο πριν τη συμπλήρωση των τριάντα λεπτών, με πανέμορφο γκολ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Νάπολι, έτσι ώστε να «καθαρίσει» το ματς και επέστρεψε στο… ρελαντί τις «μηχανές» της, ωστόσο στο 85ο λεπτό σημείωσε και 4ο γκολ με τον Ρουίζ.

Το εμφατικό 4-0, που ήταν και το τελικό σκορ, οδήγησε τη Νάπολι στους 35 βαθμούς, ούσα πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή του πρωταθλήματος, μετά την ήττα της Μίλαν (3-1) από τη Σασουόλο.