Παναθηναϊκός βγαλμένος από τα παλιά, συνέτριψε (95-69) την Εφές στο ΟΑΚΑ

Με μια τρομερή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Αναντολού Εφές με 95-69 στο ΟΑΚΑ και έφτασε στις δύο νίκες στην Euroleague.

Οι «πράσινοι» ήταν επιβλητικοί καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και έκτισαν από νωρίς διαφορά στο σκορ.

Μια διαφορά που κράτησαν σε όλη την αναμέτρηση και τελικά πήραν μια σπουδαία νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης μπροστά στους οπαδούς τους.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος πραγματοποίησε το ματς της ζωής του καθώς σε 25:37 είχε 34 πόντους με 2/2 δίποντα, 9/12 τρίποντα (ρεκόρ για παίκτη του Παναθηναϊκού στην EuroLeague), 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Εξαιρετικός ήταν και ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος ήταν κέρβερος στη ρακέτα (12π., 10ρ., 3 μπλοκ).

Εκτός του Αμερικανού γκαρντ και του Έλληνα σέντερ, την απολαυστική επιθετική βραδιά του Παναθηναϊκού (20/30δ., 15/33τρ., 10/10β.) συμπλήρωσαν ο αλάνθαστος Νεμάνια Νέντοβιτς (17π. με 3/3δ., 2/2τρ., 5/5β.) και ο πολύτιμος Χάουαρντ Σαντ-Ρος (13π., 5ρ., 3ασ.).

Από την Αναντολού Εφές, η οποία στερήθηκε των υπηρεσιών των Ντάντστον, Μίτσιτς, ο Ροντρίγκ Μπομπουά (16π.) ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση. Το έργο της, βέβαια, έγινε ακόμη πιο δύσκολο όταν είδε στο 24΄ τον προπονητή της, Εργκίν Αταμάν να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές.

Το ματς

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να βρουν ρυθμό από πολύ νωρίς με τους Παπαγιάννη, Εβανς να στήνουν… τοίχος στην ρακέτα και να μοιράζουν μπλοκ.

Η άμυνα έδωσε την ψυχολογία που απαιτούνταν και με πρωταγωνιστή τον Μέικον οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κτίσουν μια τεράστια διαφορά από τα πρώτα λεπτά. Μια διαφορά που στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (22-8).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μέικον να τελειώνει το ημίχρονο με 21 πόντους (2/2δίπ., 4/4τρ., 2/2β.) και τη διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και το +19 δύο φορές. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 52-35.

Ο Παναθηναϊκός έβγαζε «φωτιές» και στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά στο +25 (73-48), με τους Τούρκους να μην μπορούν με τίποτα να απαντήσουν στο κρεσέντο του Μέικον.

Οι «πράσινοι» είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ, η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους και το τελικό σκορ που έγραψε ο φωτεινός πίνακας ήταν το 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 34 (9), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 8 (1), Φέρελ 2, Κασελάκης 2, Ουάιτ 2, Φλόιντ, Νέντοβιτς 17 (2), Έβανς, Σαντ Ρος 13 (2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 9 (), Μπομπουά 16 (2), Σίνγκλετον 11 (1), Σαϊμπίρ, Μπράιαντ 15 (1), Γκετσίμ, Γκαζί 2, Μόερμαν 3 (1), Πλάις 9, Πετρούσεβ 4 (1), Σιμόν.

Επιμέλεια: Θάνος Νικηταράς