Πάλεψε αλλά έχασε ο Παναθηναϊκός 82-75

Με τον Φελντέιν άποντο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το κακό ξεκίνημα του 14-0 και τον Διαμαντίδη εκτός αγώνα στο ημίχρονο λόγω τραβήγματος, ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς, αλλά τελικά έχασε με 82-75 στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίοι σκόρερ για την Φενέρ οι Ούντο με 16 και Ντατόμο με 15 πόντους, ενώ από τους Παναθηναϊκό ήταν οι Ραντούλιτσα και Γκιστ με 14.

Πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς έκανε ο Παναθηναϊκός καθώς για τέσσερα λεπτά οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς δεν βρήκαν στόχο σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έκαναν πάρτι και προηγήθηκαν με 14-0! Οι πρώτοι πόντοι του Παναθηναϊκού ήρθαν από τρίποντο του Γκιστ, για να ακολουθήσουν οχτώ συνεχόμενοι πόντοι από τον Ραντούλιτσα (κράτησε όρθιους τους «πράσινους» στο πρώτο δεκάλεπτο) που μείωσε σε μονοψήφια διαφορά το σκορ (19-11). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρ να προηγείται με +10 (28-18) με τον Γιάνκοβιτς να εκτελεί με τρίποντο στο τέλος του χρόνου.

Τελείως διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα ατού της Φενέρ, ροκάνισε τη διαφορά με τους Πάβλοβιτς και Καλάθη να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και έκαστος με έξι πόντους να δίνουν πολύτιμες επιθετικές λύσεις στον Τζόρτζεβιτς. Όπως έκλεισε η πρώτη περίοδος με τρίποντο του Γιάνκοβις, ολοκληρώθηκε και η δεύτερη με το ημίχρονο να τελειώνει 46-43.

Η Φενέρ και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μπήκε δυνατά και γρήγορα βρέθηκε πάλι στο +9 (53-44). Ωστόσο με τρίποντο του Γκιστ καις τη συνέχεια νέα τρίποντη βόμβα του Φώτση ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά (54-52), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Παππά και καλάθι του Πάβλοβιτς προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 56-58 στο 28. Ωστόσο η Φενέρ με σερί 6-0 ήταν μπροστά στο σκορ στο 30’ με 62-58.

Στο τελευταίο κομμάτι οι «πράσινοι» με τρίποντο του Καλάθη στο 31’ μείωσαν στους τρεις (64-61), ενώ με καλάθι του Γκιστ έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (66-64). Οι παίχτες του Ομπράντοβιτς ωστόσο συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με το τρίποντο του Άντιτς στο 35’ ξέφυγαν με +7 (73-66). Ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας πάλι στους τρεις (75-72 με κάρφωμα του Γκιστ στο 37’), όμως οι Τούρκοι με νέο τρίποντο του Άντις στο 39’ πέτυχαν νέο σερί 7-0 στέλνοντας τη διαφορά στο +10 (82-72) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει τη διαφορά στους 7 πόντους με τρίποντο του Γκιστ που διαμόρφωσε το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16, Άντιτς 12 (3), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9, Ντατόμε 15 (2).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 6 (6ρ), Ραντούλιτσα 14, Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 , Κούζμιτς 3.