Ολυμπιακός με… ψυχή γύρισε από το -12 και κατέκτησε το Κύπελλο (Highlights)

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός μετά από 11 χρόνια. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καταπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισαν από το -12 και πήραν μία σπουδαία νίκη με 81-73 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Με αρκετά καλό ρυθμό στην επίθεση, ξεκίνησαν το παιχνίδι οι «πράσινοι» που με καλάθια των Παπαγιάννη, Ουάιτ και Μποχωρίδη προηγήθηκαν με 7-0 μετά από 2,30′ αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση που με 2 τρίποντα, ένα του Βεζένκοβ και ένα του Ντόρσεϊ, αλλά και μία βολή του Σλούκα ισοφάρισε σε 7-7 στο 4′. Οι Πειραιώτες στο 6′ πήραν το πρώτος τους προβάδισμα, με τρίποντο του Ντόρσεϊ (9-10). Από δύο έμμεσα τρίποντα, ένα του Νέντοβιτς και ένα τους Βεζένκοβ οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (12-13) στο 7′. Ο καλός ρυθμός στο παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τρόπο επιθετικά, πράγμα που αποτυπώνεται και στο υψηλό σκορ της περιόδου (17-21) υπέρ του Ολυμπιακού.

Με 7 πόντους του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 24-25 στο 13′ με τον Ολυμπιακό να έχει μπει νωθρά και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Βεζένκοβ με χουκ, έστειλε την διαφορά στους 3, για να έρθει το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Μέικον για να ισοφαρίσει σε 27-27 στο 14′. Ο Νέντοβιτς, με δύο συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» έδωσε και πάλι προβάδισμα στο «τριφύλλι» 37-34, με τους Πειραιώτες να απαντούν άμεσα με γκολ – φάουλ του ΜακΚίσικ στο 17′ (37-37). Με 4 πόντους του Οκάρο Ουάιτ, όλοι από βολές και ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν αέρα έξι πόντων (43-37). Με ένα καλάθι του Φαλ και ένα τρομερό buzzer beater του Μέικον το ημίχρονο έκλεισε στους 6 πόντους, 45-39 υπέρ των «πρασίνων».

Με τρίποντο του Μέικον, ο Παναθηναϊκός πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι 48-39 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό, με τον Σλούκα να σημειώνει τρίποντο και τον Παπαγιάννη δίποντο, διαμορφώνοντας το 52-44 στο 22′. Ο Σαντ Ρος με σουτ τριών πόντων και ο Οκάρο Ουάιτ έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 59-47 στο 25′. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε σε 8, 59-51 στο 26′. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, είχε απαντήσεις και με τους Μέικον και Έβανς διατηρούσε την διαφορά του στους 10 (63-53) 2,40′ για το τέλος της περιόδου. Ο Ουόκαπ με τρίποντο και ο Κασελάκη με σουτ από τα 3 μέτρα διαμόρφωσαν το 67-58 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο o Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα γρήγορο 8-0 σερί (από δύο πόντους ΜακΚίσικ, Ουόκαπ, Ντόρσεϊ και Μάρτιν) μείωσε στο πόντο, 67-66 στο 33′. Ο Παναθηναϊκός για 7′ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν βρήκε σκορ και αυτή η συνθήκη βοήθησε τους Πειραιώτες να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ με 4 πόντους  του ΜακΚίσικ (67-70). Η «αφλογιστία» για τους «πράσινους» συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, αυτή των 6 πόντων (67-73) στο 37′. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ με 2 βολές του Ουάιτ, 2,36′ για το τέλος μειώνοντας στους 4, 69-73. Ο Μάρτιν απάντησε άμεσα, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και πάλι από βολές, αυτή την φορά από τον Νέντοβιτς που διαμόρφωσε το 71-75. Με φόλοου του Βεζένκοβ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6 (71-77) τελειώνοντας επί της ουσίας το ματς. Ο Νέντοβιτς με βολές μείωσε στους 4, στα 43” ενώ ο Ντόρσεϊ επίσης με 2 βολές διαμόρφωσε το 73-79 στα 33,1”. O Μέικον αστόχησε σε τρίποντο ενώ ο Βεζένκοβ και πάλι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» διαμόρφωσε το τελικό 73-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Κορομηλάς – Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).

Επιμέλεια: Γιάννης Κάρμας