Ο Φίνκε το χρυσό στα 1.500 μέτρα ελεύθερο (video)

Ο Ρόμπερτ Φίνκε είναι ο «βασιλιάς» των μεγάλων αποστάσεων της κολύμβησης στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ο 22χρονος Αμερικανός, ο μόνος μη Ευρωπαίος του τελικού στα 1.500μ. ελεύθερο, θριάμβευσε με χρόνο 14:39.65, έκανε νταμπλ χρυσών μεταλλίων στη διοργάνωση, αφού ήταν ο νικητής και στα 800μ., και επανάφερε τις Η.Π.Α στην κορυφή του αγωνίσματος μετά από 37 ολόκληρα χρόνια.

Ο Μάικλ Ο΄Μπράιαν ήταν ο τελευταίος Αμερικανός που είχε κερδίσει τον «μαραθώνιο» της πισίνας, το 1984 στο Λος Αντζελες, αλλά ο Φίνκε χάρισε στη χώρα του το όγδοο χρυσό της μετάλλιο στα 1.500μ., όσα έχει και η Αυστραλία.

Ο Ουκρανός πρωταθλητής Ευρώπης Μιχάιλο Ρόμαντσουκ με χρόνο 14:40.66 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Γερμανός πρωταθλητής κόσμου Φλόριαν Βέλμπροκ με 14:40.91, απονεμήθηκε με το χάλκινο.

Ο Ρόμαντσουκ έγινε παράλληλα ο πρώτος Ουκρανός που κατακτά Ολυμπιακό μετάλλιο στο αγώνισμα, ενώ ο Βέλμπροκ πήρε τη ρεβάνς για την απώλεια του βάθρου στα 800μ. (τέταρτος) και πήρε το πρώτο μετάλλιο της Γερμανίας στα 1.500μ. μετά το 1992.