Ο Προμηθέας πήρε με «100αρα» το «εισιτήριο» για το Final-4 του Κυπέλλου (HIGHLIGHTS)

Στον εξ αναβολής προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Προμηθέας Πατρών είχε εύκολο έργο απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 100-86 και έτσι πήρε το «εισιτήριο» για το Final-4 του θεσμού.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η αρχή του παιχνιδιού βρήκε και τις δύο ομάδες αρκετέα «ζεστές» και μάλιστα σύντομα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-12 χάρη σε μια βολή του Τζόουνς. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέβασαν «στροφές». Συγκεκριμένα, οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 11-0 με πρωταγωνιστές τους Γκραντ και Γκάντι. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +13 για τον Προμηθέα (31-18).

2ο δεκάλεπτο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε και πάλι με πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους, οι οποίοι με κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Τρέβις Σίμπσον, έτρεξαν ένα σερί 10-0 (43-18). Ο ΠΑΟΚ έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης στην επιθετική του λειτουργία με την έλευση του Βασίλη Τολιόπουλου, ωστόσο ο Προμηθέας διαρκώς ανέβαζε τη διαφορά του ματς. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με καλάθι του Γκραντ και τους γηπεδούχος να προηγούνται με 25 πόντους διαφορά (60-35).

3ο δεκάλεπτο

Στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς «έσφιξαν» την άμυνά τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 16 πόντους (64-48). Η τρίτη περίοδος βρήκε τον ΠΑΟΚ εμφανώς βελτιωμένο και ολοκληρώθηκε στο 78-62, με τους Πατρινούς όμως ακόμη να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

4ο δεκάλεπτο

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να πιέζει τον Προμηθέα και μάλιστα στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, μείωσε στους 10 πόντους (81-71) χάρη σε ατομική ενέργεια του Ζερμέιν Λοβ. Λίγο αργότερα κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (84-75) με καλάθι του Λοβ ξανά. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν τις λύσεις που χρειάζονταν για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πατρινούς να πανηγυρίζουν μια άνετη σχετικά νίκη. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 100-86 υπέρ του Προμηθέα, ο οποίος πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε σήμερα ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους έχοντας 7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζεράι Γκραντ, ο οποίος είχε 24 πόντους και 5 ασίστ. Πολύ θετική ήταν και η παρουσία του Τρέβις Σίμπσον, ο οποίος πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ ο Κέντρικ Ρέι μέτρησε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς τελείωσε το ματς με 11 πόντους και αρκετά καλή παρουσία.