Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε από την Χάλκμπανκ (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη φετινή του και αρκετά αξιοσημείωτη ευρωπαϊκή πορεία και κατ΄ επέκταση τη συμμετοχή του στο Challenge Cup Ανδρών, καθώς αποκλείστηκε από την τουρκική Χάλκμπανκ.

Οι πράσινοι είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο σήμερα, καθώς για να προκριθούν έπρεπε να νικήσουν με 3-0 ή 3-1 σετ, προκειμένου η πρόκριση να κριθεί στο «χρυσό σετ», κάτι το οποίο δυστυχώς δεν έγινε πραγματικότητα για το «τριφύλλι».

Οι πράσινοι, που είχαν ηττηθεί με 0-3 στην Άγκυρα από την Χάλκμπανκ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά, έχασαν τα πρώτα δύο σετ με 19-25, 22-25 στην εν εξελίξει αναμέτρηση-ρεβάνς και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση έχοντας κάνει μια πολύ καλή πορεία.

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, ειδικά στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα κόντρα στους Τούρκους. Με όπλο το πολύ καλό τους σερβίς και με το μπλοκ τους να είναι αποτελεσματικοί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και πήραν την πρόκριση στον τελικό.

Πλέον η Χάλκμπανκ περιμένει την αντίπαλό της στον τελικό που προκύψει από το ζευγάρι της Ναρμπόν με τη Λιουμπλιάνα. Οι Γάλλοι είχαν επικρατήσει με 3-2 στο πρώτο ματς της Σλοβενίας και έχουν προβάδισμα πρόκρισης.

Μετά το 0-2 η Χάλκμπανκ επαναπαύτηκε, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 2-2 κατακτώντας τα επόμενα δύο σετ με 30-28, 25-17, για να πάρει τελικά τη νίκη η τουρκική ομάδα ύστερα από μεγάλη μάχη στο τελευταίο σετ (20-18).