Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Βόλο, 2–1 τη Λαμία (highlights)

Άκρως αποτελεσματική στην πρώτη πράξη του πρωταθλήματος η ομάδα της Φθιώτιδας, μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν.

Παρότι η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν η ομάδα με τις περισσότερες τελικές στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα, βάζοντας τις βάσεις για να πάρουν το πρώτο τους «τρίποντο».

Το συγκρότημα του Αμπασκάλ κατάφερε να προηγηθεί στο 8΄ με τον Μπαρτόλο, ο οποίος στην επαναφορά μετά το σουτ του Ρομέρο, άνοιξε το σκορ.

Ο Βόλος θα μπορούσε να κάνει το 2-0 στο 30΄, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Μπαρτόλο επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Σαράνοφ απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το 2-0 ήρθε τελικά για τους Βολιώτες στο 41΄ με το πανέμορφο γυριστό σουτ του Φαν Φέερτ, μετά από την ασίστ του Ρεγκατίν.

Μη έχοντας άλλη επιλογή στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε πολύ επιθετικά και κατάφερε να μειώσει στο 52΄ με τον Τιρόνε, ο οποίος δικαίωσε τον προπονητή του για την επιλογή του να τον βάλει στο ματς αντί του Γκέντσογλου. Για το γκολ της Λαμίας φέρει τεράστια ευθύνη ο τερματοφύλακας του Βόλου, Κλέιμαν.

Προσπάθησαν οι Φθιώτες στη συνέχεια να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν είχαν κάποια «καθαρή» ευκαιρία για να φτάσουν στο στόχο τους, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, χωρίς να τα καταφέρουν.

Παρακολουθήστε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Διαιτητές: Καραντώνης (Ημαθίας), Δημητριάδης (Καστοριάς), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και VAR Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: Σουάρες – Γκέντσογλου, Νούνιες.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φερνάντες, Φαν Φέερτ.

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης, Γκέντζογλου, Καραμάνος, Ρόμανιτς.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR