Νέα «γκέλα» για την Μπαρτσελόνα και στην μετά-Κούμαν εποχή, 1-1 με Αλαβές

Η Μπαρτσελόνα, με τον Σέρχι Μπαρχουάν στο τιμόνι της ως υπηρεσιακό προπονητή, δεν κατάφερε να επανέλθει στις νίκες και «κόλλησε» στο 1-1 με την Αλαβές, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Η απομάκρυνση του Ρόναλντ Κούμαν δεν έλυσε για την ώρα τα προβλήματα των «Μπλαουγκράνα». Μετά τις ήττες από Ρεάλ Μαδρίτης και Ράγιο Βαγιεκάνο, οι Καταλανοί υπέπεσαν σε νέα «γκέλα», μένοντας στο 1-1 με την 16η Αλαβές στο «Καμπ Νου».

Οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, ωστόσο δεν μπορούσαν να τον αξιοποιήσουν, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό, πάντως, ο Ντεπάι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Ριόχα.

Παρά την εμφανή υπεροχή της, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη -που στερείται επί τρεις πλέον αγωνιστικές- και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.