NBA: Πήραν το «θρίλερ» των τριών παρατάσεων στο LA οι Κινγκς – 15 σερί νίκες οι Σανς

Πολλούς αγώνες και ακόμα περισσότερο θέαμα μας επεφύλασσε το NBA στην επιστροφή του μετά την διακοπή για την «ημέρα των ευχαριστιών».

Λος Άντζελες Λέικερς – Σακραμέντο Κινγκς 137-141 (3η παρ.)

Σε ματς που διήρκησε 3 ώρες και 10 λεπτά (!) και «παίχτηκαν» τρεις παρατάσεις, οι Κινγκς κατάφεραν να αποδράσουν από το «Staples Center». Οι 30 πόντοι του Λεμπρόν Τζέιμς και το triple-double του Ράσελ Ουέστμπρουκ (29 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) δεν ήταν αρκετά για τους «λιμνανθρώπους» ώστε να εξασφαλίσουν τη νίκη. Ο Ντε’Άρον Φοξ με 34 πόντους κυριάρχησε ενώ καθοριστικό ρόλο, ειδικά στην παράταση είχε και ο Μπάντι Χιλντ που «σταμάτησε» στους 25.

Η ήττα στο τοπικό «ντέρμπι» της Καλιφόρνια «έριξε» τους Λέικερς εκτός «ζώνης» πλέι οφ και πλέον έχουν ρεκόρ 10-11. Από την άλλη, οι Κινγκς «ανέβηκαν» στο 8-12 και βρίσκονται πολύ κοντά στην «ζώνη» του τουρνουά πλέι ιν. Πάντως, ο «βασιλιάς» και η παρέα του θα έχουν την ευκαιρία για «εκδίκηση» τα ξημερώματα της Τετάρτης (1/12, 05:00) μιας και αντιμετωπίζουν ξανά την ομάδα του Άλβιν Τζέντρι, αυτή τη φορά στο Σακραμέντο.

Νιού Γιόρκ Νικς – Φοίνιξ Σανς 97-118

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται και το Φοίνιξ, που αυτή την φορά νίκησε πολύ εύκολα τη Νέα Υόρκη στο «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν» με 118-97. Οι «Σανς» είχαν τον Ντέιβιντ Μπούκερ σε ένα ακόμη φανταστικό βράδυ, καθώς ο άσος της ομάδας ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους, οδηγώντας την εκ του ασφαλούς στην 16 της νίκη (16-3 ρεκόρ) και την 15η συνεχόμενη στο ΝΒΑ.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 118-103

Με «σπασμένα τα φρένα» συνεχίζει το Γκόλντεν Στέιτ, που πέτυχε άλλη μία εντός έδρας νίκη, αυτή την φορά επί του Πόρτλαντ με 118-103. Ο Στεφ Κάρι έκανε ένα ακόμη «σόου» τελειώνοντας το ματς με 32 πόντους (7 ριμπάουντ και 8 ασίστ), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής των «Πολεμιστών». Οι νικητές έφτασαν τις 17 νίκες στην regular season, έχοντας μόλις 2 ήττες και το καλύτερο ρεκόρ έως τώρα στο ΝΒΑ.