Με βροχή τριπόντων στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πέρασε στον τελικό

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στον ημιτελικό του κυπέλλου, όμως οι «πράσινοι» πατώντας το γκάζι έφτασαν εύκολα στη νίκη  με 90-69 και προκρίθηκαν στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Φάρος Κερατσινίου-ΠΑΟΚ.

Οι παίχτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξέσπασαν στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πέτυχαν επιμέρους σκορ 31-11 με 7/10 τρίποντα και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. «Βομβιστής» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν που πέτυχε 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους. ‘Αξιος συμπαραστάτης του στην επίθεση ο Τζέιμς Γκιστ με 20. Από τον ‘Αρη ξεχώρισε ο Τζέρελ ΜακΝίλ με 17 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στο 9’ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (24-13). Ωστόσο ο Άρης αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά για να κλείσει το πρώτο μέρος με τους «πράσινους» να προηγούνται με ένα πόντο (38-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν τα πάντα με τους παίχτες του Τζόρτζεβιτς να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι και να ανοίγουν τη διαφορά στους 20 πόντους (62-42). Το ματς πλέον απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα για να γραφτεί ο επίλογος με το 90-69.

Τα δεκαλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Κορομηλάς, Μητσόπουλος

Παναθηναϊκός (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9(3), Φώτσης 3(1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22(5), Διαμαντίδης 15(2), Γκιστ 20(2), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 3 (1), Ζάρας 7 (1), Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17(1).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ)