Με αυτογκόλ του Βενούτι στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους κέρδισε (0-1) την Φιορεντίνα

Το αυτογκόλ του Λορέντσο Βενούτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έμελλε να κρίνει τον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Coppa Italia και να δώσει το τεράστιο προβάδισμα στην Γιουβέντους ενόψει της ρεβάνς της 21ης Απριλίου στο Τορίνο.

Η «Βέκια Σινιόρα» πήρε τη νίκη με 1-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι», στην επιστροφή του Ντούσαν Βλάχοβιτς στο «παλιό του σπίτι» μετά την πολύκροτη μεταγραφή του στους «μπιανκονέρι».

Κι αν ο Σέρβος στράικερ δε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αυτό το έκανε ο 26χρονος αμυντικός των «Βιόλα» στο 90΄+1, καθιστώντας, πλέον, την «Γιούβε» ως το απόλυτο φαβορί για να προκριθεί στον τελικό της 11ης Μαΐου και να διεκδικήσει το δεύτερο σερί τρόπαιο.

Η κάτοχος του τίτλου, παράλληλα, συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει στα εκτός έδρας ματς με τους «βιόλα» με μόλις μία ήττα στις 10 τελευταίες επισκέψεις της (έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες).