Λύγισε στο τέλος ο Άρης, ήττα 82-67 από την Άλμπα (vid)

Δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το Βερολίνο ο Άρης καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Πρίφτη λύγισαν και έχασαν από την Άλμπα με 82-67 στην 3η αγωνιστική της φάσης των «32» του Eurocup. Πρώτοι σκόρερ για τους «κίτρινους» ήταν οι Γουότερς και ΜακΝιλ με 20 πόντους, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Κικάνοβιτς με 22 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης «χάλασε» την καλή εικόνα που διατηρούσε για 33 λεπτά στο Βερολίνο όπου κόντραρε την Άλμπα στα ίσια και θα μπορούσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλον τον ρυθμό τους και να υποχρεώσουν τους «κίτρινους» σε λάθη που κόστισαν. Ο  Άρης βρίσκονταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 33’ όπου βρίσκονταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (63-62) αλλά εκεί οι Γερμανοί με επιμέρους σκορ 19-5  πήρε διαφορά ασφαλείας κερδίζοντας με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Κινγκ 6 (2), Άκπιναρ 11 (1), Κικάνοβιτς 22, Λόντσαρ 9 (1), Βάργκας 4, Βόλφαρθ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16 (2), Τσέρι 3, Ουάτ 7.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Ουάιτ 8, Ουότερς 20 (3), Ζάρας 2, Χάγκινς 2, Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 20 (2).