«Καθάρισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός στο “Γ. Καραϊσκάκης” και δυσκόλεψε για ένα 45λεπτο τους Πειραιώτες, οι οποίοι στο δεύτερο μέρος βρήκαν τρεις φορές τα δίχτυα και έφθασαν στη νίκη με 3-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.

Ο αγώνας

Με επιθετική διάθεση ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, που κατάφερε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να γίνει απειλητικός. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Μασούρα, ο οποίος πρόλαβε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, αλλά εκτέλεσε άστοχα. Η παρουσία του αρχηγού του Ολυμπιακού μαζί με τον Όρτα στη μεσαία γραμμή, βοήθησε τους “ερυθρόλευκους” στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 19′ ξανά ο Μασούρας ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, όμως το τελείωμά του πέρασε από τα δοκάρια. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι Πειραιώτες έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία. Ο Μασούρας είδε την κίνηση του Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε με το εξωτερικό μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου. Στο 39′ ήρθε η απάντηση από τον ΠΑΣ, με ένα σουτ του Σόρια εκτός περιοχής, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης έληξε χωρίς σκορ.