Ιδανικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο Top-16, 74-62 την Μπαρτσελόνα

Όχι μόνο πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός, αλλά κράτησε και διαφορά 12 πόντων που μπορεί να φανεί χρήσιμη, από την Μπαρτσελόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 74-62 στο ΣΕΦ και μπήκαν ιδανικά στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 11 πόντους και 9 ασίστ, ενώ από την ισπανική ομάδα ξεχώρισε ο Τόμιτς με 16 πόντους. Κλειδί της νίκης των «ερυθρόλευκων» η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά και η κυριαρχία στα ριμπάουντ. Παράλληλα οι παίχτες του Σφαιρόπουλου κράτησαν τους Ισπανούς σε χαμηλό σκορ και δεν τους άφησαν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει γρήγορα το αρχικό… μούδιασμα και να κοιτάξει στα μάτια την Μπαρτσελόνα η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 3-8 στο 5’ και 10-14, όμως οι παίχτες του Σφαιρόπουλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 10’ (14-14). Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι το 15’ (25-24), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε στο ημίχρονο με +13 (39-26).

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και να βάζουν δύσκολα στον Πασκουάλ που είδε την ομάδα του να χάνει και με 18 πόντους στο 28’ (52-34) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-39. Οι Καταλανοί μάζεψαν τη διαφορά στους 10 πόντους (68-58), όμως δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα με 74-62.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Βιατόρ (Ισπανία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-39, 74-62

Ολυμπιακός: Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1τρ., 9 ασ.), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 4, Ρίμπας 8 (2), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμουελς 7, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ