H ΑΕΚ κέρδισε (29-27) τον ΠΑΟΚ και πάτησε κορυφή (highlights)

Η ΑΕΚ κέρδισε με 29-27 τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ στο πρώτο ματς για τη Β’ φάση της φετινής Handball Premier και πάτησε κορυφή.

Με αυτή τη νίκη η Ενωση ισοβαθμεί πλέον με την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει, μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

Με το σκορ στο 22-22 η ΑΕΚ έκανε ένα σερί στα τελευταία λεπτά και πήρε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (26-22).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης σε 28-27, παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τελικά τη νίκη με 29-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινες: 1-0. Πέναλτι: 2/2-2/2.

Επιμέλεια: Θάνος Νικηταράς