Εξαιρετική η Μπιλμπάο, επικράτησε με 2-1 της Βιγιαρεάλ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε σημαντική νίκη (2-1) επί της Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga και σκαρφάλωσε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ραούλ Γκαρσία στο 14ο λεπτό, κατόπιν ασίστ του Ινάκι Γούιλιαμς. Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ αντέδρασε, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 32ο λεπτό με τον Φρανσίς Κοκλέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπιλμπάο εμφανίστηκε ακόμη πιο απειλητική συγκριτικά με τη Βιγιαρεάλ, φτάνοντας αρκετές φορές στην εστία του Χερόνιμο Ρούλι. Στο 77ο λεπτό, οι «Βάσκοι» πήραν και πάλι προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που πραγματοποίησε ο Ίκερ Μουνιαΐν. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι, ωστόσο αυτή τη φορά ο Αλεχάντρο Μπερενγκιέρ αστόχησε και το 2-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ.

Πηγή φωτογραφίας: Athletic Club/Twitter