Επιστροφή στις νίκες με ιδανικό τρόπο για τη Λάτσιο, τριάρα στη Σαμπντόρια (highlights)

Η Λάτσιο χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη της και επικράτησε με 3-1 της Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «λατσιάλι» επέστρεψαν στις νίκες, μετά τα τρία διαδοχικά παιχνίδια που τους στέρησαν βαθμούς και μπήκαν εκ νέου σε τροχιά Ευρώπης.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Ιταλός επιθετικός σημείωσε και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα για την ευρεία νίκη της ομάδας του.

Η Σαμπντόρια πήρε πρωτοβουλίες στο δεύτερο μέρος, ειδικότερα μετά την αποβολή του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 89′ με τον Γκαμπιαντίνι.

Έτσι, η Λάτσιο «έπιασε» τη Ρόμα στους 25 βαθμούς και σκαρφάλωσε -έστω και προσωρινά- στην 7η θέση, περιμένοντας την αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Τζένοα για τη διαμόρφωση της τελικής κατάταξης μετά το πέρας της 16ης αγωνιστικής στη Serie A.