Επιστροφή στις νίκες για την Παρί, επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μπρεστ

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής για τη Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να επιβληθεί της Μπρεστ με 2-0 στο «Παρκ Ντε Πρενς», ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στους 11 βαθμούς από τη δεύτερη Νις.

Οι Παριζιάνοι επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα χωρίς να έχουν τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή τους λόγω κορονοϊού, ωστόσο με τον Κιλιάν Μπαμπέ όχι μόνο να επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, αλλά και να ανοίγει το σκορ στο 32ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και έχασαν αρκετές σημαντικές ευκαιρίες. Στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τίλο Κέρερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια του αγώνα, η Παρί έχασε σημαντικές φάσεις όπως αυτή του Ικάρντι με δυο κεφαλιές, αλλά και αυτή με το εκπληκτικό σουτ του Μπαμπέ έξω από την περιοχή.

Έτσι το ματς έληξε στο 2-0 και οι Παριζιάνοι κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» που τους ανεβάζει στο +11 στη βαθμολογία από τη δεύτερη Νις.