Εκκωφαντική 5άρα της Μπάγερν μέσα στο Λεβερκούζεν

Ασταμάτητη η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, συνέτριψε με 5-1 την Μπάγερ στην «Bay Arena».

Επιστροφή στην κορυφή για την Μπάγερν Μονάχου. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έκαναν… προπόνηση στο Λεβερκούζεν φιλοδωρώντας με Γεράρδο Σεοάνε με πέντε γκολ, τα τέσσερα εκ των οποίων πέτυχαν μέσα σε επτά λεπτά.

Το ματς

Το ξεκίνημα στην αναμέτρηση ήταν ιδανικό για τους «Βαυαρούς». Μετά από ένα γέμισμα του Κίμιχ ο Ουπαμεκανό «έστρωσε» με κεφαλιά την μπάλα στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος «άνοιξε» το σκορ με τακουνάκι, μόλις στο 4ο λεπτό. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων μετουσιώθηκε σε άλλα τέσσερα (!) γκολ μέσα σε επτά λεπτά. Από το 30′ έως και το 37′ οι πρωταθλητές σκόραραν με Λεβαντόφσκι (30′), Μίλερ (34′) και Γκνάμπρι (35′, 37′) πηγαίνοντας στο αποδυτήρια με το εμφατικό 5-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Νάγκελσμαν να αποσύρει τα περισσότερα από τα «αστέρια του». Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Πάτρικ Σικ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.