«Διπλό» στη Βενετία και μια… «ανάσα» από την κορυφή η Ίντερ

Η Ίντερ έφυγε με το «διπλό» από το «Πιερλουίτζι Πέντζο» της Βενέτσια, επικρατώντας με 2-0 της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A και βρίσκεται -με ματς παραπάνω- πολύ κοντά στην κορυφή.

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τους «νερατζούρι», προκειμένου να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να φτάσουν σε απόσταση πνοής από Νάπολι και Μίλαν αντίστοιχα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μπορεί να είχε άπλετες ευκαιρίες, ωστόσο αρκέστηκε τόσο στο σουτ που εξαπέλυσε ο Χακάν Τσαλχάνογλου έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 34ο λεπτό για το 1-0, όσο και στο εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με αυτό το τρίποντο, οι «νερατζούρι» διατήρησαν την απόσταση τριών βαθμών από την 4η Αταλάντα και μείωσαν στον ένα βαθμό από την κορυφή του πρωταθλήματος, στην οποία συγκατοικούν Νάπολι και Ίντερ. Αμφότερες, όμως, έχουν παιχνίδι λιγότερο και αγωνίζονται αύριο (28/11) με Λάτσιο και Σασουόλο αντίστοιχα.

Πηγή φωτογραφίας: Inter/Twitter