«Διέλυσε» την Τότεναμ στο «Emirates» η Άρσεναλ (highlights)

Μια σπουδαία εμφάνιση πραγματοποιήσε η ομάδα του Μικέλ Αρτέρα η οποία επικράτησε με 3-1 των «σπιρουνιών».

Επιστροφή στις μεγάλες νίκες μετά από πάρα πολύ καιρό για την Άρσεναλ. Οι «κανονιέριδες» κυριάρχησαν κόντρα στην Τότεναμ και κέρδισαν εύκολα το τοπικό ντέρμπι. Μόλις στο 12ο λεπτό, από δημιουργία του Μπουκάγιο Σάκα, ο Σμιθ-Ρόου σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων. Ένα τέταρτο αργότερα ο σκόρερ έγινε… δημιουργός και τροφοδότησε τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ για το 2-0. Παρόλα αυτά, το 2-0 δεν ήταν αρκετό για τους «πεινασμένους» παίκτες του Αρτέτα.

Στο 34ο λεπτό, ο Σάκα βγήκε στην κόντρα και με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια νίκησε όποιον βρήκε μπροστά του – συμπεριλαμβανωμένου και του Γιορίς – «γράφοντας» το 3-0 υπέρ της ομάδας του. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στην συνέχεια, αν και η Τότεναμ είχε κάποιες ευκαιρίες ώστε να επιστρέψει στο ματς. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο μείωσε στο 79′ με τον Χονγκ-Μιν Σον, χωρίς όμως να μπορεί να πετύχει κάτι περισσότερο. Το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι «κανονιέριδες» – πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη τους – «έπιασαν» τους συμπολίτες τους στην 10η θέση με εννέα βαθμούς.