«Δια πυρός και σιδήρου» ο Αρης, 79-75 τον Ιωνικό (highlights)

Ο Αρης πήρε μια δύσκολη και σημαντική νίκη κόντρα στον Ιωνικό για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μια φανταστική τρίτη περίοδο, στην οποία πέτυχαν 30 πόντους και δέχθηκαν μόλις 18, όμως πραγματοποίησαν μια μίνι-«αυτοκτονία» στην τέταρτη, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τη νίκη.

To ματς

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 5’ με 3-6, σκηνικό που ανατράπηκε στο 8’ όταν ο Αρης, με επιμέρους 12-2, πήρε τα ηνία στο σκορ με 15-8. Προβάδισμα που διατήρησε, με βραχεία κεφαλή, ως το 15’ (24-22), όταν οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 12-7 και έφυγαν στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με το υπέρ τους 34-31.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός ήταν στο +4 (33-37), ο Αρης αντέδρασε, πίεσε αμυντικά και με κινητήριους μοχλούς επιθετικά τους Γουίλιαμς, Χάνλαν, Κάουαν, ξέφυγε με +12 στο 27’ (54-42).

Με βασική επιθετική αιχμή τον Χάμιλτον οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» επιμέρους 12-7 και έγιναν εκ νέου αφεντικά στο παρκέ στο 33’ (61-64), απόσταση που στο 38’ , με τους Αρσενόπουλο, Χάμιλτον να εκτελούν από τα 6.75, πήγε στο +4 (71-75).

Ο Αρης να αντέδρασε αποφασιστικά και με σερί 8-0 έφτασε στο τελικό 79-75, έχοντας τους Τζούστον, Χάνλαν, Κάουαν, να βάζουν με ασφάλεια την μπάλα στο καλάθι.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Κάουαν 25 (4), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 13 (3), Χάνλαν 13 (1), Κώττας 4, Τζούστον 10, Καμάρας 3 (1), Πετανίδης, Λόκετ 11 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Μουσταφά 7, Κολοβέρος 17 (1), Αρσενόπουλος 8 (2), Γόντικας 6, Μόουζες 6, Χάμιλτον 23 (5), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 6 (2), Πάρκερ, Γκιουζέλης, Λάνγκφορντ 2.

Δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75

Eπιμέλεια: Θάνος Νικηταράς