«Χρυσός» μαραθωνοδρόμος ο Κιπτσόγκε (video)

Ο Έλιουντ Κιπτσόγκε από την Κενύα, κατέκτησε για δεύτερη σερί Ολυμπιάδα μετά από αυτή του Ρίο το 2016, το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο ανδρών.

Ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ και παράλληλα ο μόνος αθλητής στην ιστορία του αγωνίσματος, που έχει ολοκληρώσει μαραθώνιο δρόμο σε κάτω από δύο ώρες, τερμάτισε σήμερα (8/8) σε 2:08:38, αφήνοντας μία θέση πίσω με το ασημένιο μετάλλιο τον Άμπντι Ναγκέγιε από την Ολλανδία, που ολοκλήρωσε τα απαιτούμενα 42 χιλιόμετρα σε 2:09:58.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Βέλγος Μπασίρ Αμπντί, που τερμάτισε σε 2:10:00, χαρίζοντας το δεύτερο μετάλλιο στη χώρα του στο άθλημα του Στίβου, στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Για την Κένυα ήταν το τέταρτο χρυσό και δέκατο μετάλλιο συνολικά, ενώ για την Ολλανδία το όγδοο.