Χρειάστηκε την παράταση ο Ολυμπιακός για να νικήσει τον ΠΑΟΚ (99-104)

Ματσάρα έγινε στο κλειστό της Πυλαίας στο τελευταίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ ανδρών, όπου ο ΠΑΟΚ λύγισε στη παράταση από τον Ολυμπιακό (99-104). Ο κανονικός αγώνας έληξε στο 87-87, με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν στα 8’’ πριν τον τέλος με τον Ντάνιελ Χάκετ (είχε συνολικά 19 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με 20 πόντους (άρχισε να «φορτώνει το αντίπαλο καλάθι από το 26’) ήταν ο Βασίλης Σπανούλης. Για τον ΠΑΟΚ, που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα, είχαν οι Κώστας Κακαρούδης, Νίκολα Μάρκοβιτς. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου τραυματίας αποχώρησε από το παρκέ για τον Ολυμπιακό ο Οθέλο Χάντερ (διάστρεμμα).

Ο δικέφαλος του Βορρά πάλεψε σαν ίσος και έδειξε να αγκαλιάζει τη νίκη στη τέταρτη περίοδο όταν ξέφυγε με εννιά πόντους με επιμέρους σκορ 11-2 (78-69 στο 34’), όμως η αστοχία των παιχτών του Μαρκόπουλου για περίπου τέσσερα λεπτά έδωσαν την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να μαζέψουν τη διαφορά και να προσπεράσουν στο σκορ (78-79). Ο Χάκετ έστειλε το παιχνίδι στη παράταση, όπου εκεί μίλησε η εμπειρία των παιχτών του Σφαιρόπουλου με μπροστάρηδες τους Σπανούλη, Παπαπέτρου που πήραν προβάδισμα με +7 (93-100) στο 24’ και έφτασαν στη νίκη με 99-104.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87, 99-104

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Ψαριανός

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 13 (2), Μαργαρίτης 9, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 15 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Κώττας 4, Ντούβνιακ

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 12, Σπανούλης 20 (2) Στρόμπερι 12 (2), Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 4, Χάντερ, Παπαπέτρου 16 (2), Μιλουνίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 19 (1), Λοτζέσκι 12