(Χ)ορταστική ισοπαλία Ηρακλή-ΠΑΟΚ (3-3)

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο Καυτανζόγλειο όπου Ηρακλής και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 με πολλές φάσεις, εναλλαγές στο σκορ και ένα χαμένο πέναλτι για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, όμως ο Ηρακλής στη πρώτη φάση που δημιούργησε άνοιξε το σκορ. Στο 14’ ο Μακρής από κοντά έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στον «γηραιό». Η ισοφάριση ήρθε στο 35’ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια την άμυνα του Ηρακλή (1-1). Στο 41’ ο Ηρακλής έχασε νέα ευκαιρία να προηγηθεί με τον Κυριακίδη, κάτι που πέτυχε όμως δύο λεπτά αργότερα (43’) με τον Βέλλιο να «κεραυνοβολεί» τον Όλσεν για το 2-1. Οι γηπεδούχοι στο 48’ πλησίασαν σε τρίτο γκολ με τον Κυριακίδη, ενώ ο ΠΑΟΚ απείλησε στο επόμενο λεπτό (49’) με τον Τζιόλη όπως και στο 61’ με τον Σάμπο που μπλόκαρε ο Περνίς. Στο 65’ ο Μπερμπάτοφ έφερε το ματς στα ίσια (2-2), ενώ στο 77’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε την ανατροπή με το απευθείας φάουλ του Τζαβέλλα (2-3). Στο 88’ ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μακρή και στο επόμενο λεπτό ο Κάτσε ανατράπηκε στη περιοχή από τον Μπαρτολίνι, κερδίζοντας το πέναλτι. Ο Μπερμπάτοφ όμως νικήθηκε από τον Περνίς και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+) ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Ιντζόγλου, Μπαρτολίνι- Τζιόλης.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (81’ Ρομάνο), Στάμου, Μπαρτολίνι, Μακρής, Ιντζόγλου (81’ Περόνε), Κυριακίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ (63’ Πουρτουλίδης), Πασάς.

ΠΑΟΚ (Ιγκορ Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κόστα (63’ Αθανασιάδης), Τζιόλης, Σάμπο, Λεόβατς, Ροντρίγκες, Πέλκας (73’ Κάτσε), Μακ (84’ Γκολάσα), Μπερμπάτοφ